niedziela, 12 lipca 2015


Cukier puder.
Roztkliwia mnie i jest uniwersalną szczęśliwością. Na jagodach, na naleśniku, na racuchu w Wigilię. Na naleśniku najbardziej, błyszczącym od masła, robiła takie babcia i faszerowała je serem z rodzynkami. Smażyła już złożone w trójkąty i kładła na kołderce z waniliowego cukru i przysypywała właśnie pudrem. Zjadałam takie cztery. Zobaczyłam ten cukier puder, jak wyfruwa z pudełka na moje jagody w kubeczku i zatęskniło mi się do pisania. Nie to żeby konkretnymi słowami, tak po prostu do wypisywania tego, co zgrzyta, mimo że to przecież takie nieważne chybotliwe problemy.

Po śniadaniu zaległam w szarej, szeleszczącej kołdrze (jednolorowa pościel to moja nowa ulubiona dorosła wersja łóżka) ze Zwykłym Życiem, książką Breakfast Bible, nowym Kukbukiem (to tak bardziej z obowiązku, odkąd go tworzę, o ironio, nie jestem na bieżąco), Spitzbergenem z wydawnictwa Czarne (którego księgarnię obrabowałam jakiś miesiąc temu, po strasznie sztucznym wywiadzie, który przyszło mi prowadzić z szefową tajskiej restauracji koło Placu Zbawiciela – księgarnia miała spełnić rolę ryżu na mleku i swetra, czyli kojącą) i komputerem. Zaczęłam czytać Polę Paris od podszewki sprzed dwóch lat i zrobiło mi się smutno. Bo. Chęć pisania pojawiła się razem z przerażeniem, że nijakość i kopia. Wszystko kalka, każdy mówi cudzymi słowami, nic nie wymyślił sam, oprócz siebie samego, złożonego z puzzli, albo może to tylko ja. Nie wiem i wprawia mnie to w drżenie. Nawet teraz nie słyszę w swoich słowach swojego głosu i nie wiem jak on brzmi w ogóle, który to był ten mój całkiem? Ten o cierpieniach młodego Wertera czy o kpieniach lubelskiego studenta? Nie pamiętam. Może tylko przy niedzieli.

Pola Paris twierdzi, że jak można nie lubić niedziel, a ja właśnie za to ich nie lubię, że już jutro trzeba będzie coś musieć i ta groza mi promieniuje już na dziś. Mam wpisane w jestestwo martwienie się na zapas i właśnie teraz to się wydarza: nie napisałam tekstów w piątek a tym bardziej dziś (vide szara kołdra), im więcej ich nie napisałam, tym więcej suchych pestek po morelach poniewiera się po stole. Wpadłam w obsesyjno-kompulsywny nastrój wobec bobu. Zjadłam pół czekoladowej wedlowskiej choinki, która nawet nie była dobra. Oraz pół papai, która smakowała jak Porto w grudniu i przy której trochę się wstydziłam zdrady polskich owoców lata. Nadal pusto. Powiem to na głos, na litery: dziennikarstwo kulinarne odebrało trochę radości z jedzenia, bo gdzie miejsce na równowagę praca życie? Zaburzenia odżywiania ciągle na tapecie. Zaburzenia tożsamości dziś, bo niedziela, bezruch wymarzony znowu okazał się być brzemieniem. Upiekłabym ciasto, ale jestem na nie zbyt pojedyncza i żarłoczna. Niech no już zacznie lać, a najlepiej niech przyjdzie jesień. Dobrze, że nikogo tu nie ma.

4 komentarze:

 1. regularnie odwiedzam, mając nadzieję na coś nowego. cieszą mnie te słowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. siedze w pracy, akurat mam sporą przerwę i zaglądam na bezukową (bo to robię w wolnych chwilach, czytam sobie archiwum, to z czasów lubelskiego studenta też), a tu cos takiego!
  i daję znać, ze ktoś tu jednak jest

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też się melduję! Pozytywnie mnie zaskoczyłaś w ten - o ironio - niedzielny wieczór. Mnie też poniedziałek promieniuje na niedzielę, także przesyłam niedzielne wirtualne uściski.

  OdpowiedzUsuń